Težave z medeničnim dnom lahko imajo daljnosežne učinke na biomehaniko celotnega telesa. Tukaj je nenekaj ključnih načinov, kako lahko disfunkcija medeničnega dna vpliva na telesno biomehaniko:
- Sprememba drže: Medenično dno ima ključno vlogo pri podpori notranjih organov in vzdrževanju pravilne telesne drže. Težave z medeničnim dnom lahko privedejo do sprememb v drži, kar lahko povzroči nepravilno obremenitev in napetost v drugih delih telesa, vključno s hrbtenico, koleni in stopali.
- Vpliv na hojo in gibanje: Disfunkcija medeničnega dna lahko vpliva na način hoje in splošno gibanje telesa. Lahko povzroči spremenjene vzorce gibanja, kar lahko vodi v preobremenitev in bolečine v drugih delih telesa, kot so kolki, kolena in hrbet.
- Dihalna funkcija: Medenično dno deluje v sinhronizaciji z dihalnim sistemom, še posebej z diafragmo. Disfunkcija medeničnega dna lahko moti ta povezan ritem, kar lahko vpliva na dihalno učinkovitost in stabilnost trupa.
- Stabilnost trupa: Medenično dno prispeva k stabilnosti jedra telesa in trupa, ki je ključna za večino telesnih aktivnosti. Šibkost ali hiperaktivnost medeničnega dna lahko oslabi to stabilnost, kar vpliva na moč, učinkovitost gibanja in ravnotežje.
Preberi še:
To ni samo malo uhajanja, ampak tvoje medenično dno kriči na pomoč!
- Splošno zdravje in dobro počutje: Ker disfunkcija medeničnega dna lahko vpliva na različne telesne funkcije, vključno z uriniranjem, defekacijo in spolno (plodnost, zanositev) funkcijo, lahko posledično vpliva tudi na čustveno in psihološko počutje posameznika.
Medico Ars v Metliki, TPC GALA, 1. nadstropje! Pokličite nas na 040 875 465 ali pišite na info@medico-ars.com in izvedite več o naših rešitvah za težave medeničnega dna. Ne odlašajte, izboljšajte svoje zdravje danes!
Avtor
Za www.medico-ars.com Tina Šikonja Hudelja, BowTh.
2009-2024: 15 let delovanja na področju lajšanja mišično-skeletnih in delno nevroloških težav in drugih stanj. Ustanoviteljica Medico Ars, centra manualnih terapevtskih tehnik, ki praznuje deseto obletnico. Licencirana in z dovoljenjem za delo s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.
Reference
- Biomechanics of the pelvic floor musculature by S Janda (2006)
- Biomechanical mapping of the female pelvic floor: changes with age, parity, and weight by V Egorov and others (2019)
Komentarji
Objavite komentar